Využitie vody pre potreby organizmu:


Pitná voda:

Človek pre svoju dennú potrebu využíva pitnú vodu. Na pitnú vodu sa musí upravovať povrchová voda (vo vodárňach). Najskôr sa nechajú usadiť tuhé látky, potom sa do vody pridávajú chemické látky. Tieto s nečistotami tvoria zrazeninu, vznikajú vločky, ktoré sa usadzujú na dno. Takto upravená voda sa prefiltruje cez pieskový filter. Filter zachytí neusadené vločky a iné nečistoty. Nezachytí však napr. oleje, farby. (Často bývajú použíté i rôzné filtre v domacnostich pre zlepšenie kvality vody) Voda je základnou látkou, ktorá tvorí 60 – 70% ľudského tela. Je hlavným prostriedkom pre transport živín, pre ich príjmanie a vylučovanie, prebiehajú v nej mnohé biochemické deje.

Rozdelenie vody v tele a zmeny objemových tekutín:

- voda (spolu z ďalšími tekutinami, látkami) tvorí vnútrobunkovú tektinu ( intracelulárna – ICT, cca 60%, prevažujúcim iontom je draslík) a mimobunkovú tekutinu ( extracelulárna – ECT, cca 40%, prevažujúcim iontom je sodík)
- väčšie zmeny objemov telových tekutín, koncentrácii elektrolytov môže viesť k poruchám buniek, orgánov, orgánových sústav, teda poruchám (nerovnováhe) celého organizmu.