Bielkoviny /proteíny/ - kalorická hodnota 4kcal/1g

Bielkoviny sa radia medzi stavebné jednotky organizmu a sú zložené z aminokyselín, ktoré sú pospájané amidovou väzbou (či peptidovými väzbami). Pre lepšiu predstavu tohto mechanizmu použijem nasledový popis postupnosti rozkladu bielkovin a opačne ich vzniku. Pri rozklade bielkovin sa rozkladajú na peptidy a tie na aminokyseliny a pri spájani aminokyselín vznikajú polypeptídy a peptídy následne pri zvyšenom počte petidových molekul (cca viac ako 50) amidovými väzbami vznikajú bielkoviny. Aminokyseliny sú vysledným tráviacim produktom bielkovín (peptídou, polypeptídou), ktoré sa vstrebávajú v tenkom čreve portálnou žilou do krvi a sú priamo využité v procese proteosyntézy.

Biekoviny sa nachádzajú v bunkovom obale, tvoria dôležitú súčasť bunkovej kostry a ich prítomnosť v bunkových organelách sa zúčastňujú celého radu procesov (ako enzymy, hormóny, regulačné molekuly, atď...)

Bielkoviny môžu byť využité i ako energetická jednotka, to nastáva v prípade glukoneogenézy čo je proces novotvorby glukózy z necukrových substrátov (napríklad zglukogenných aminokyselín či laktátu viac (v crepsov cyklus)), k tomuto príde pri deficite energetickej jednotky.

Aminokyseliny tvoriace bielkoviny sa vyskytujú v rôzných usporiadanich, aj keď majú bielkoviný podobnú chemickú štruktúru, vlastnosti majú odlišné. Bielkoviny v prírode sú tvorené kombináciou 20 aminokyselín. Toto poradie je už zakódované v molekule DNA. Pri prvkovej analýze sa zistilo, že bielkoviny obsahujú najmä H(vodík), C(uhlík), O(kyslík), S(síru), N(dusík), P(fosfor) a ďalšie prvky Fe(železo), I(jód), Cu(meď), Co(kobalt), Zn(zinok), Mg(horčík), Mn(mangán) a iné.